شیمی

در این یافته کاظم کاشفی و همکارانش باکتری کشف کرده اند که توانایی مقاومت در برابر مواد سمی دارد و می تواند طلای 24 قیراط تولید کند. این پژوهشگران دریافته اند باکتری مقاوم به فلز Cupriavidus metalliduransمی تواند غلظت های زیادی از کلرید طلا و یا طلای مایع را رشد دهد. این ترکیب نوعی ماده شیمیایی است که در طبیعت یافت می شود.

محققان به تقلید فرایندی که به اعتقاد آنها در طبیعت روی می دهد، این باکتری را با میزان زیادی کلرید طلا تغذیه کردند . طی یک هفته این باکتری این ماده سمی را به تکه ای از طلا تبدیل کرد.
کاظم کاشفی استاد یار میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی دراین باره گفت: کیمیاگری میکروبی کاری است که ما انجام دادیم یعنی تولید طلای ارزشمند از چیزی که هیچ ارزشی ندارد .
در این کار هنرمندانه محققان از ترکیب زیست فناوری، هنر و کیمیاگری برای تبدیل طلای مایع به طلای جامد 24 قیراط استفاده کردند.
در واقع ترکیبی که موجب تولید این طلا می شود شامل یک آزمایشگاه قابل حمل از سخت افزار طلاداده شده 24 قیراطی، یک زیست راکتور شیشه ای و باکتری است.
این کار در رقابت هنر سایبری Prix Ars Electronicaاتریش به نمایش گذاشته شد.
بااین حال آدام براون استادیار هنر الکترونیک دانشگاه میشیگان می گوید امید نداشته باشید که این فرایند می تواند از چیزهای به درد نخور معادنی از طلا برای شما به ارمغان بیاورد چرا که این فرایند در مقیاس بزرگ بسیار پرهزینه است.


نوشته شده در چهارشنبه هفتم خرداد 1393ساعت 15:2 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

دانشمندان پس از سه سال پژوهش، وجود دو عنصر 114 و 116 را تائید و این دو عنصر را به عنوان سنگین ترین عناصر شناخته شده رسما وارد جدول تناوبی کردند.


کشف عنصر 114 نخستین بار در سال 1999 اعلام شد. سپس در یک سری از آزمایشات پیچیده ای که دانشمندان آمریکایی و روسی در سالهای 2004 و 2006 انجام دادند شواهد محکمی دال بر وجود دو عنصر 114 و 116 به دست آمد.

اکنون پس از سه سال پژوهش تکمیلی و بازنگری تحقیقات گذشته، "کارگروه الحاقی کشف عناصر" این دو عنصر را رسما وارد جدول تناوبی کرد.

عناصر 114 و 116 سنگین ترین عناصری هستند که تاکنون کشف شده اند.

این دانشمندان موفق شدند با پرتاب هسته های کلسیم به اتمهای پلوتونیم که از 98 پروتون تشکیل شده است عنصر 114 که را "آن- ‌ان‌کادیوم" نام دارد مستقیماً به دست آورند.

همچنین برای ایجاد عنصر 116 با عنوان " آن- ‌ان‌هگزیوم" اتمهای کوریم را که در هسته خود 98 پروتون دارند با هسته های کلسیم که 20 پروتون دارند برخورد دادند.

تصویب یک عنصر چندان آسان نیست به طوریکه این کمیته پیش از این عناصر 113، 115 و 118 را مورد بررسی قرار داده بود اما هیچ یک از این سه عنصر از سوی این کارگروه تائید نشد.

همچنین نامگذاری عناصر 114 و 116 بسیار دشوار است. درحقیقت روسیه پیش از این پیشنهاد داده بود که نام "فلروویم" در بزرگداشت "گرگوری فلیوفف"، فیزیکدان روسی برای عنصر 114 و نام "مسکوویم" برای عنصر 116 برگزیده شود.

سال گذشته عنصر 117 کشف شد. این عنصر هنوز رسما وارد جدول تناوبی نشده است. درحالی که عنصر 112 اوایل سال 2010 وارد جدول تناوبی شد و در بزرگداشت کوپرنیک به صورت "کوپرنیکیوم" نامگذاری شد.

براساس گزارش io9، ورود عناصر 114 و 116 به جدول تناوبی راه را برای تائید عناصر 120 و 126 باز خواهد کرد.

نوشته شده در چهارشنبه هفتم خرداد 1393ساعت 15:1 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

چرا وقتی طلا با جیوه مخلوط می شود می گویند خراب شده؟ طلا در دمای اتاق به راحتی با جیوه ترکیب شده، آلیاژایجاد می کند.البته با حرارت می توان جیوه را از آلیاژ خارج کرد. از این خاصیت در آلیاژ سازی و تذهیب به کمک آتش استفاده می شود. چرا وقتی سیر می خوریم تا مدت ها بوی سیر در دهان باقی می ماند؟ بسیاری از مواد باعث مشکلات در بازدم می شود. یکی از دلایلی که باعث شده بوی سیر شدید باشد،این است که سیر مملو از ترکیبات، باکتری ها دهان را تغذیه می کنند و باعث بوی بد دهان می شوند. چرا بعد از خوردن ماهی،دوغ نمی نوشند؟ اسید لاکتیک موجود در ماست، روی عصب پارا سمپاتیک اثر می گذارد. از آنجا که این عصب کند کننده است، حالت لختی در بدن به وجود می آورد. این خاصیت در ماهی نیز تا حدودی وجود دارد و بهتر است با هم مصرف نشوند. آیامی دانید سن دقیق ترمنظومه شمسی با بررسی ترکیب شیمیایی شهاب سنگ بود که بدست آمد؟ بررسی ترکیب شیمیایی شهاب سنگ آلنده که سال۲۰۰۴در شمال غربی آفریقا به زمین برخورد کرد مشخص کرده است که منظومه ی شمسی حدود۲ میلیون سال پیرتر از تخمین های قبلی است وسن دقیق تر خورشید و دیگر اجرام منظومه ۴ میلیارد و۵۶۸میلون و۲۰۰هزار سال است. آیا از قیمت بادکنک های هلیومی خبر دارید؟ رابرت ریچارد سون (برنده جایزه نوبل فیزیک۱۹۹۶)به تازگی در مورد کاهش ذخایر هلیوم در زمین هشدار داده است. هلیوم،دمین عنصر سبک در عالم است، جزء گازهای نجیب به شمار می رود ومجموعه خواص آن ،کاربردهای منحصر به فردی برایش ایجاد کرده است. دمای بسیار پایین میعان هلیوم از آن ،خنک کننده ای ایده ال برای ساخت ابر رساناها وتولید فیبرهای نوری ساخته و کاربردهای خنک کنند گی آن در دیگر عرصه های علمیبسیار حیاتی است. اما ذخیره این گازنجیب در زمین بسیارمحدود است و با توجه به آهنگ مصرف فعلی این ماده،به نظر می رسد تا ۲۵سال آینده تمام ذخایر موجود هلیوم به پایان برسد.استخراج هلیوم از پوسته زمین بسیار سخت است و استخراج آن از جو زمین۱۰هزار مرتبه گران تر!!!به عبارت دیگر در آینده نه چندان دور،هلیوم به عنصری نایاب در زمین تبدیل می شود وحتی هزینه یک بادکنک پر شده با گاز هلیوم که تا ارتفاع بسیار زیادی صعود می کند به ۱۰۰ هزار تومان وشاید بیشتر خواهد رسید!!!
نوشته شده در چهارشنبه هفتم خرداد 1393ساعت 15:0 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

 

درس شیمی 1 و آزمایشگاه

 

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور

اول

12

۵/۲

5

دوم تا ابتدای ص 64

8

۵/۲

5

دوم از ص 64 تا آخر فصل

-

4

سوم

-

۵/۵

5

چهارم

-

۵/۵

5

جمع

20

20

20

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس شیمی2 و آزمایشگاه

 

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور

اول

8

2

۵/۴

دوم

7

2

3

سوم تا انتهای ص 62

5

1

۵/۳

سوم از ص 62 تا آخر فصل

-

4

چهارم

-

8

6

پنجم

-

3

3

جمع

20

20

20

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس شیمی3 و آزمایشگاه

 

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور

اول

13

۵/۶

۵/۶

دوم تا ص 63

7

۲۵/۷

۲۵/۷

دوم از ص 63 تا آخر فصل

-

سوم

-

۲۵/۶

۲۵/۶

جمع

20

20

20

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشته شده در پنجشنبه پنجم اردیبهشت 1392ساعت 11:9 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

 

آیا می دانید سالمترین و بهترین نان کدام نان است؟

الف: نان سنگک: از نظر ویتامین های گروه B و اسید فولیک، املاح معدنی و پروتئین های ضروری بدن، بهترین نان است. از آرد سبوس­دار تهیه می شود. از مواد آلی ، فیبر و سبوس حین خمیر کردن آرد آن چیزی کسر نمی شود. بهمین خاطر:

1- تیره رنگ و هضم آن کمی سخت تر است.

2- از عوارض عروقی ، گوارشی و سرطان جلوگیری می کند.

3- تنها نان مطلوب بیماران دیابتی است.

4- بخاطر داشتن مخمّر ، تخمیر طولانی و کامل خواهد بود در نتیجه اسید فیتیکِ آرد گندم را که مانع جذب آهن و کلسیم در بدن می شود ، تجزیه می کند. پس مصرف جوش شیرین در این نان نادر است

ب: نان بربری: از آرد سفید تهیه می شود هنگام پخت به سطح خمیر آن مقداری سبوس می زنند. در این نان هم بخاطر داشتن مخمّر ، تخمیر طولانی و کامل خواهد بود در نتیجه اسید فیتیکِ آرد گندم را که مانع جذب آهن و کلسیم در بدن می شود ، تجزیه می کند. پس مصرف جوش شیرین در نان بربری هم نادر است.

ج: نان تافتون: آرد این نان نسبت به آرد نان سنگک سبوس پایین تری دارد. تخمیر آن کوتاه است پس به آن جوش شیرین می­زنند جوش شیرینNaHCO3 بسیار قلیایی است و عوارضی همچون کم خونی ، پوکی استخوان ، سوء هاضمه، افسردگی ، بی حالی، افزایش فشار خون ، سوزش جدار داخلی معده ، سوءجذب آهن و کلسیم دارد.

د: نان لواش: آرد این نان نسبت به آرد نان تافتون سبوس پایین تری دارد. کوتاهترین زمان تخمیر را دارد و پخت آن سریعتر است


نوشته شده در سه شنبه ششم فروردین 1392ساعت 8:32 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

 

 
 

تاکنون رایج و متداول بوده که از نمک تنها برای طعم دادن به غذا استفاده شود، اما نمک کاربردهای دیگری نیز دارد که اگر از آن اطلاع داشته باشیم، پا را از آشپزخانه‌ها فراتر می‌گذارد.

خبرگزاری فارس: 10 استفاده غیرمعمول از نمک

به گزارش سرویس خواندنی‌های خبرگزاری فارس، نمک این ماده غذایی که ما تنها از آن برای طعم دادن به غذا استفاده می‌کنیم، کابردهای مفید و سودمند دیگری نیز دارد که در زیر به 10 مورد آن اشاره خواهد شد.

 

 

1- ورم چشم‌ها

بسیاری از ما ساعت‌ها پشت کامپیوتر می‌نشینیم و از این سیستم استفاده می‌کنیم که موجب ورم کردن چشم‌ها می‌شود، در این موارد تنها کافی مشتی نمک را در آب ولرم حل کنید و با آغشته کردن پنبه‌ای به محلول و مالیدن آن اطراف چشم به فرونشاندن ورم اطراف چشم‌هایتان اقدام کنید. نمک رطوبت اطراف چشم را گرفته و با کشیدن پوست از میزان ورم آنها می‌کاهد.

 

 

2- از بین بردن لکه‌های سخت

نمک به ما در از بین بردن بسیاری از لکه‌های سخت که بر لباس‌ها می‌نشیند، کمک می‌کند که از جمله آنها باید به پاک کردن لکه‌ خون بر لباس با استفاده از محلول نمک و آب سرد و پس از آن شستن لباس با صابون و آب گرم اشاره کرد.

همچنین با استفاده از نمک و آب داغ می‌توان لکه‌های عرق برجای مانده بر لباس‌ها را از بین برد، همانگونه که می‌توان با ریختن لباس‌های سفید در آب نمک و جوش شیرین در حال جوش، سفیدی لباس‌ها را به آنها بازگرداند.

 

 

3- نرمی پوست :

با افزودن نمک به مقداری روغن زیتون و مالیدن آن بر روی پوست به مدت چند دقیقه می‌توانید لطافت را به پوستتان بازگردانید، افزون بر اینکه ورود نمک از طریق پوست گردش خون در بدن شما را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند.

 

 

4- درمان زنبور گزیدگی:

پس از درآوردن نیش زنبور محلولی از آب و نمک را به محل گزش زنبور اضافه و آن را به حال خود رها کنید.

 

 

5- نگهداری میوه‌ها:

معمولا پس از مدتی که میوه‌ها در یخچال باقی می‌مانند رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند، به ویژه درباره میوه‌هایی که نیمی از آنها خورده می‌شود و نیم دیگر باقی می‌ماند، در این صورت می‌توانید با تهیه محلولی از آب و نمک و آغشتن میوه‌هابه این محلول می‌توانید برای مدتی مانع تغییر رنگ و طعم آنها شوید.

 

 

6- نگهداری شیر و از بین بردن تلخی قهوة:

با افزودن یک قاشق چای خوری نمک به شیری که تازه خریداری شده می‌توانید مدت نگهداری آن در یخچال را افزایش دهید، همچنین می‌توانید با افزودن مقداری نمک به قهوه خود از تلخی آن رهایی یابید.

 

 

7- نگهداری از شمع‌ها:

برای اینکه مانع ذوب شمع‌ها شوید، می‌توانید شمع‌های جدید خود را برای مدت دو تا سه ساعت در محلولی غلیظ از نمک قرار دهیم تا مانع ذوب آنها شوید.

 

 

8- ضد عفونی کردن اسکاج‌های آشپزخانه:

اسکاج‌های آشپزخانه که به طور معمول برای شستشوی ظرف‌ها از آن استفاده می‌شود، محل تجمع بسیاری از باکتری‌هاست که یا به آن اصلا توجه نکرده‌ایم یا این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است، در حالی‌که به راحتی می‌توانید با تهیه محلول غلیظی از آب و نمک و قرار دادن اسکاج به مدت دو تا سه ساعت در آن، آن را ضد عفونی کتیم.

 

 

9- کمک به پاک کردن هرچه بهتر بخاری:

اگر مشتی نمک را روی شعله‌های بخاری بریزید، نتیجه حاصل از سوختن گاز شعله‌های نارنجی رنگ است که به کاهش دوده و دود کمک خواهد کرد.

 

 

10- کاهش گلو درد و دندان درد:

می‌توان با افزودن یک پیمانه نمک در یک چهارم فنجان حاوی آب ولرم و غرغره کردن آن به مدت 20 ثانیه از دردهای دندان و گلوی خود بکاهید.


نوشته شده در سه شنبه ششم فروردین 1392ساعت 8:28 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

آمدن عید یادآور جشن و شادمانی ها ست. غبار غم از دل زدودن و شور و شعف و شادی را به خانه ی دل و جان دعوت کردن و کام را شیرین نمودن است. موسم عید برای عوام و خواص موعد ترانه و گلگشت به باغ و راغ و اوج التذاذ از بساط طبیعت و شادی و فرح درونی و برونی است که در صحن خیال به نیکی باقی خواهد ماند.

امید است هر ساله گلستان عید بر وجود نازنینتان بهاران باشد.1

 

2

 

3

نوشته شده در دوشنبه پنجم فروردین 1392ساعت 9:39 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

lk

 

یک ستاره ی جوان مشابه خورشید،موسم به IRAS 16293-2422به تازگی در فاصله نسبتا نزدیکی است،کشف شده است.با این
کشف معلوم میشود که واحد های سازنده ی حیات(برخی ترکیبات شیمیایی مورد نیاز برای سازمان دهی حیات) در مکان و زمان مناسبی قرار گرفتند که بتوانند در حین تشکیل
سیاره ها،اطراف آنها گنجانده شوند.

"یورنس" از موسسه نیلز بور در دانمارک توضیح میدهد:
"در این صفحه متشکل از گاز وغبار که ستاره را احاطه کرده
،ما گیلو آلدهید یافته ایم،که شکل ساده ای از شکر است.
این مولکول یکی از واحد های سازنده ی(R.N.A)است."

فاصله نسبتا نزدیک این ستاره به زمین،آن را به یک هدف نسبتا عالی برای شیمیدانان و ستاره شناسان در مطالعه ی مولکول های اطراف ستاره های جوان،تبدیل کرده...


 

نوشته شده در دوشنبه پنجم فروردین 1392ساعت 9:22 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

سلامی چو بوی خوش ترکیبات آروماتیک
                 بدان چشم هایی که از سر وبلاگ من میگذرد

سلام به تو که نمیدونم دانش آموزی،دانشجو یا استاد،
شیمی میخونی،فیزیک،برق،معماری،عربی،حقوق،پزشکی یا ادبیات...
هر کی هستی،فرقی نمیکنه،مهم اینه که هر دو مون تو دو تا چیز با هم مشترکیم...
هر دو زنده ایم و لبانی داریم که میتونن به زندگی لبخند بزنن...
و طبق معادله ی من شیمی حاصل میشه!!!
پس تو هم یه شیمیستی،چون شیمی یعنی
زندگی...

نوشته شده در دوشنبه پنجم فروردین 1392ساعت 9:18 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

شیمی دان های دانشگاه شیکاگو برای اولین بار با استفاده از یک مدل آزمایشگاهی
 
 ساده که تنها شامل چند واکنش شیمیایی است قادر به پیش گویی زمان و مکان
 
لخته شدن خون شده اند. به کمک این روش دانشمندان می توانند لخته شدن خون
 
در آسیب های عروقی را در اندازه های ریز (میکرون) دنبال کنند. میکرون واحد اندازه
 
گیری باریک تر از یک تار موی انسان است.

اگرچه دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد 80 واکنش درگیر در فرآیند لخته شدن خون
 
دارند اما هنوز سؤالات زیادی در مورد دینامیک تمامی واکنش ها باقی مانده است.

رستیم اسماگیلوف (Rustem Ismagilov) شیمی دان دانشگاه شیکاگو و
 
همکارانش، روشی را گسترش داده اند که به کمک آن محققان می توانند نقش
 
کمپلکس های حاکم بر واکنش های بیولوژیکی را درک کنند. مرگ و زندگی بستگی
 
 نزدیکی به لخته شدن خون کاملاً تنظیم شده و دقیق دارد. یک پاسخ لخته شدن
 
سریع و مؤثر برای جلوگیری از خون ریزی در یک جراحت، ضروری است. اما لخته
 
 شدن مشابه در یک موضع اشتباه می توانند منجر به مسدود شدن عروق خونی و
 
 تهدید زندگی شود.
در گذشته دانشمندان لخته شدن خون در عروق را به کمک یک بالن دنبال می کردند
 
 اما مزیت مهم فناوری ریزسیالات، توانایی کنترل واکنش های پیچیده در مکان و زمان
 
 بحرانی است.
تاریخ شیمی دارای موارد زیادی از استفاده ی مدل های ساده برای فهم رفتار پیچیده
 
 است. در این تحقیق نیز دانشمندان به جای بررسی صدها معادله برای لخته شدن
 
 خون، آن را به سه معادله اصلی کاهش داده اند و از مطالعه این معادلات توانستند
 
ویژگی های دینامیک زیادی از لخته شدن خون را توضیح دهند.

شیمی دان ها امیدوارند در آینده با استفاده از ریزسیالات به مطالعه سایر شبکه
 
 های پیچیده ای که اعمال بیولوژیکی مختلف را کنترل می کنند، بپردازند. در زمینه
 
 پزشکی نیز این روش راهی برای انجام سریع آزمایشات تشخیص باشد
نوشته شده در یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 14:33 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

مسابقات آزمایشگاهی درسطح منطقه دالاهو برگزارگردید و نخبگان منطقه با هم به

رقابت پرداخته و دانش آموز دلنیا فتاحی برگزدیده منطقه شناخته شد. 

نوشته شده در جمعه سی ام دی 1390ساعت 14:42 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

محلولها

می دانید که بیشتر واکنشهای شیمیایی در طبیعت در حال محلول انجام می شوند، زیرا لازمه انجام واکنشهای شیمیایی برخورد موثر بین ذره های واکنش دهنده است. محلولها در واقع همان مخلوطهای همگن هستند.  فاز چیست ؟

فاز بخشی از ماده است که تمام آن از نظر ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی یکسان است. مثلاً یک محلول آب و نمک یک محلول تک فازی است که رنگ ، طعم ، چگالی و بقیه خواص آن در کل محلول یکسان است. وقتی جامدی ذوب می شود یا مایعی تبخیر می شود تغییر فاز انجام می شود. ماهیت شیمیایی ماده در تغییر فاز تغییر نمی کند و بنابراین تغییر فاز یک تغییر فیزیکی است.    انواع محلولها کدامند؟

محلولها می توانند مایع (آب و نمک) ، گاز (هوا) و جامد (آلیاژ فلزات) باشند. بدون شک آب مهمترین حلال در طبیعت است. محلولهایی را که آب حلال آنهاست ، محلولهای آبی می نامند. از حلالهای مهم غیرآبی می توان اتانول ، استون و هگزان را نام برد.    انحلال پذیری در آب :

عبارت است از بیشترین مقدار یک ماده که در دمای معین در 100 گرم آب حل می شود.    پیش بینی انحلال پذیری دو ماده در یک دیگردانشمندان اغلب برای انحلال پذیری مواد در یکدیگر عبارت «شبیه ، شبیه را در خود حل می کند» را به کار می برند. این تشابه از نظر میزان و نوع نیروی جاذبه بین ذره های تشکیل دهنده حلال و حل شونده است.

هنگامی که جسمی در یک حلال حل می شود هم ذرات حل شونده از هم دور می شوند و هم ذرات حلال از هم دور می شوند. بنابراین لازمه حل شدن جسم در حلال این است که جاذبه بین ذرههای حلال و حل شونده به وجود بیاید. مثلا ً نمک NaCL در آب خیلی خوب حل می شود چون به یونهای Na+ و cl- تفکیک می شود و به دو سر مولکول آب جذب می شود ( سر مثبت مولکول قطبی آب به سوی آنیون cl- و سر منفی مولکول آب به سوی کاتیون Na+ جذب می شود) مثال دیگر کربن تتراکلرید ccl4 است که یک ماده ناقطبی است. این ماده ناقطبی در آب حل نمی شود چون نیروی جاذبه بین مولکولهای آب خیلی قویتر از نیروهای جذبه بین مولکولهای کربن تتراکلرید است. به عبارت دیگر بین مولکولهای آب و کربن تتراکلرید جاذبه قوی برقرار نمی شود. اما ید که یک ماده ناقطبی است می تواند در کربن تتراکلرید حل شود زیرا نیروی جاذبه بین مولکولهای ید و مولکولهای کربن تتراکلرید مشابه است.

بنابر این می توان گفت معمولاً مواد قطبی در حلالهای قطبی ، مواد ناقطبی در حلالهای ناقطبی و جامدهای یونی در آب و حلالهای قطبی حل می شوند.

برخی از مولکولها ساختارشان دو بخش دارند یک بخش قطبی و یک بخش ناقطبی مانند الکلها ، این مواد بسته به آنکه کدام بخش غلبه بیشتری در دیگری داشته باشد در حلال ها حل می شوند مثلاً در بوتانول بخش ناقطبی بر قطبی غلبه دارد بنابراین در آب و حلالهای قطبی به مقدار کم حل می شود.

بخش ناقطبی از قطبی بزرگتر است بنابراین در کل مولکول آن تقریباً ناقطبی است.

گازها هم می توانند در آب حل شوند. انحلال پذیری گازها در آب تابع فشار و دما است. هر چه فشار بیشتر باشد و دما کمتر باشد گاز بیشتری در آب می تواند حل شود.
   گرمای انحلال

انحلال هر ماده با تغییر گرما همراه است. تغییر آنتالپی مربوط به حل شدن یک مول حل شونده در مقدار زیادی حلال را گرمای انحلال یا آنتالپی ( انحلال ΔH) می نامند. به عنوان مثال حل شدن شکر در آب را در نظر بگیرید که شامل مراحل زیر است.

۱ – جدا شدن مولکولهای شکر از هم --> صرف انرژی --> گرماگیر
۲ – جداشدن مولکولهای آب از هم --> صرف انرژی --> گرماگیر
۳ – پراکنده شدن همگن مولکولهای شکر در آب --> نیروهای جاذبه تازه بین مولکولهای شکر و آب به وجود می آید --> گرماده

گرمای انحلال از جمع جبری مراحل ۱ و ۲ و ۳ به دست می آید. انحلال شکر در آب گرماگیر است چون

انحلال شکرΔH = ΔH1+ΔH2+ΔH3

ΔH>0 ---> انحلال شکر گرماگیر
ΔH >0 ---> انحلال گرماگیر است
ΔH < 0 ---> انحلال گرماده است
   مثال : تغییرات انرژی در ضمن انحلال یک ترکیب در آب به شرح زیر است. با توجه به این مقدارها پیش بینی کنید که آیا این ماده در آب حل می شود یا نه :
ΔH1 = + ۸۳۵ KJ برای جدا شدن ذره های حل شونده از هم
ΔH 2 = +98 KJ برای جدا شدن ذره های حلال از هم
ΔH 3 = -۸۰۵ KJ برای برقراری جاذبه بین ذره های حل شونده و حلال

ΔH انحلال  = ΔH1 + ΔH2+ ΔH3 = (+835KJ) + (+98kj) + (-805Kj) = + 128 Kj    مثال :

اگر انرژی لازم برای فروپاشی شبکه بلوری KCL ۷۰۱/۲ کیلو ژول بر مول و مجموعه انرژی آزاد شده در آب پوشی یونهای K+ ، cl- ، ۶۸۴/۱ کیلو ژول بر مول باشد. ΔHانحلال را محاسبه کنید.    تغییر آنتروپی در فرایند انحلال را می توان به صورت زیر بیان کرد :

حل شدن جامد در مایع ---> افزایش آنتروپی ---> بی نظمی بیشتر
حل شدن مایع در مایع ---> افزایش آنتروپی ---> بی نظمی بیشتر
حل شدن گاز در مایع ---> کاهش آنتروپی ---> بی نظمی کمتر
 

 

غلظت و روشهای بیان آن

اگر مقدار ماده حل شده در مقدار معینی حلال مشخص باشد، می توان غلظت محلول را مشخص کرد. غلظت را می توان به چند صورت بیان کرد.

     ۱۰۰  ×

جرم ماده حل شونده

جرم محلول

= درصد جرم


==>g / L

مقدار ماده حل شونده به گرم  

حجم محلول به لیتر

= غلظت معمولی


 ==>mol/L

مقدار ماده حل شونده به مول

حجم محلول به لیتر

=غلظت مولارM=

mol / kg<==

مقدار ماده حل شونده به مول

جرم حلال به کیلوگرم

=غلظت مولالM=

   مثال : مولالیته یک محلول 12/5% گلوکوز ( C6H12O6) در آب چه قدر است؟
C6H12O6=180.g.mol-1
ابتدا باید مول گلوکز را بدست آوریم

 = 0/069 mol

۱ mol گلوکز

۱۸۰ g گلوکز

Mol گلوکز12/5= گلوکز


سپس جرم آب را بدست می آوریم.
100g -12/5 g = 87/5gجرم آب

 = 0/0۸۷۵ kg

(

۱kg  

1۰۰۰g

)

Kg آب  = ۸۷/۵ 


 = ./ ۷۸۸ mol .kg -1

0/069

0/0875

=

تعدادمول گلوکز

 جرم آب kg

M مولالیته  =

   مثال : برای تهیه ۲۵۰ mol محلول HNO3 با غلظت ۲ M چند گرم محلول نیتریک اسید غلیظ ۷۰ % جرمی لازم است ؟ g.mol-1 ۶۳ = HNO3

پاسخ : ابتدا تعداد مول اسید لازم را تعیین می کنیم.
۲۵۰L/۲۵۰ml=0

 = 0/۵۰  mol

(

۲mol HNO3 

1 L محلول

)

* mol   HNO3 = 0/  ۲۵ L محلول 


سپس گرم اسید لازم را تعیین می کنیم.

= ۳۱/۵ g HNO3 اسید خالص

63 G HNO3

1 mol HNO3

* g HNO3 =  0/۵  mol HNO3


 = ۴۵ g

جرم اسید۷۰%لازم

100 g HNO3 محلول غلیظ

۷۰ گرم  HNO3

* HNO3 = ۳۱/۵  g 

   اسید کیومتری محلولها

انجام واکنش چه در محلول باشد چه در محلول نباشد، محاسبات بنابر نسبت مولی حاصل از معادله ی شیمیایی موازنه شده است. در حل مسایل مربوط به استوکیومتری مطابق مراحل زیر عمل می کنیم.

۱ – مقادیر داده شده ی مربوط به فرآورده ها و مواد اولیه را به مول تبدیل می کنیم.
۲ – با استفاده از مقادیر بدست آمده در بالا و با استفاده از ضریب تبدیل مناسب ، مولهای خواسته شده در مساله را محاسبه می کنیم.
۳ – مقادیر مولی بدست آمده را به واحدهای خواسته شده در مساله تبدیل می کنیم.
 

مثال : در صورتی که مقدار mol ۳۵  از محلول 0/125 ، Nacl  با مقدار اضافی منیزیم نیترات Mg(N03) 2  واکنش دهد، حداکثر چند گرم MgCL2 بدست می آید.

 ( Mgcl2  = ۹۵/۲۱mol -1  )

۲ Nacl + Mg(N03) 2 ---> MgCL2 + 2 Na NO3
 350 : پاسخ ml =  ./350 L
mol NaCL  = M × V = (  0/125 mol/L)(./35 L) = 0/۰۴۳۸ mol Nacl ؟

 = 0/۰۲۱۹mol MgCL2

1 mol Mg CL2

2 mol NaCL

* mol MgCL2  =  0/۰۲۱۹  mol MgCL2

 

 =  ۲/۰۹ g  Mgcl2

95/1 g Mg CL2

1 mol MgCL2

? g MgCL2  =  g HNO3

   محلولهای الکترولیت و غیر الکترولیت

ترکیبهایی مانند NaCL ، HCL، H2 SO4 ، NaOH و ... الکترولیت قوی می نامند. محلول آنها در آب به خوبی رسانای جریان الکتریسته است چون به صورت یونی در آب حل می شوند.

ترکیبهایی مانند الکل ، شکر که صورت مولکولی حل می شوند و تولید یون نمی کنند رسانای جریان الکتریسته نیستند و غیر الکترولیت نامیده می شوند.

ترکیبهایی مانند HF ، NH3 و استیک اسید که در آب عمدتاً به صورت مولکولی حل می شوند و مقدار کمی از مولکولها به یون تفکیک می شوند الکترولیت ضعیف نامیده می شوند.

برای مقایسه تمایل تفکیک مواد به یون هنگام حل شدن در آب یا حلال قطبی دیگر از مقیاس درصد تفکیک یونی استفاده می شود.
 

تعداد مولهای تفکیک شده

تعداد کل مولهای حل شونده

= درصد تفکیک یونی

خواص کولیگاتیو محلولها

خواصی هستند که به تعداد ذره های حل شونده ی موجود در محلول (نه به نوع ذره ها ) بستگی دارد مثل فشار بخار ، نقطه جوش و نقطه انجماد  فشار بخار

به فشار ناشی از حضور مولکولهای بخار در بالای مایع ، فشار بخار مایع گفته می شود. سرعت تبخیر هر مایع به تعداد مولکولهای مایع موجود در سطح بستگی دارد. وقتی ماده غیر فراری در حلال مایع حل می شود، معمولاً در سطح مایع برخی ذره های حل شونده جای ذره های حلال را می گیرد و از این رو سرعت تبخیر را کاهش می دهد.    مقایسه دمای جوش و دمای انجماد حلال خالص و محلول

جوشیدن زمانی رخ می دهد که فشار بخار مایع با فشار هوای روی سطح مایع (فشار محیط) برابر شود. وقتی ماده ی غیر فرار مثل شکر را در حلال را می گیرد و از این رو سرعت تبخیر را کاهش می دهد.    مقایسه دمای جوش و دمای انجماد حلال خالص و محلول

جوشیدن زمانی رخ می دهد که فشار بخار مایع با فشار هوای روی سطح مایع (فشار محیط ) برابر شود. وقتی ماده ی غیر فرار مثل شکر را در حلال مایع مثل آب حل می کنیم معمولاً تمام مولکولهای واقع در سطح مایع از نوع حلال نیستند . بلکه برخی از مولکولهای حل شونده جای مولکولهای حلال را می گیرند و باعث کاهش فشار بخار می شوند. در نتیجه برای اینکه فشار بخار محلول با محیط یکی شود باید مولکول ها از زیر به سطح آورده شوند و برای این کار به انرژی نیاز است پس دمای جوش محلول نسبت به حلال خالص زیادتر است .

انحلال یک ماده ی حل شدنی در حلال مایع همچنین بر نقطه ی انجماد محلول هم تاثیر می گذارد و نقطه ی انجماد را کاهش می دهد.
میزان افزایش نقطه جوش و کاهش نقطه انجماد بستگی به تعداد ذره های حل شده دارد نه نوع آنها.
   محلول ، کلویید و سوسپانسیون


محلول یک مخلوط همگن است که ذره های حل شونده آن بسیار ریز هستند و وقتی نور از آنها عبور می کند، پخش نور محسوس نیست (مثل نمک در آب )
   سوسپانسیون :

یک مخلوط ناهمگن است که ذره های تشکیل دهنده آن پس از مدتی ته نشین می شوند. اندازه ی این ذرات بزرگتر از اندازه ی ذره های موجود در محلول و کلویید است . سوسپانسیون ها پایدار نیستند. (مثل خاک در آب)    کلویید

یک مخلوط است با ذراتی که اندازه ی آنها بزرگتر تر از اندازه ی ذرات در محلول است. کلوییدها نور را پخش می کنند. ذره ها در کلویید به صورت معلق و پراکنده هستند. کلوییدها حداقل از دو فاز تشکیل شده اند یکی فاز پراکنده شونده و دیگری فاز پراکنده کننده (مثل نشاسته در آب)    خواص کلوییدها

۱) اثر تنیدال :
اگر پرتوی نور از درون مخلوط کلویید بگذرد بوسیله ذره های تشکیل دهنده آن پخش می شود. این پدیده را اثر تنیدال نامیده اند.

۲) حرکت براونی :
ذره های کلوییدی هنگامی که به هم می رسند، در برخورد با هم تغییر سیر می دهند. به این حرکت دایمی و نامنظم ذره های کلوییدی حرکت براونی می گویند.

۳) بارالکتریکی ذره های کلوییدی:
ذره های کلوییدی در سطح خود دارای نوعی بار الکتریکی هستند. پایداری کلوییدها را به این بار الکتریکی نسبت می دهند.

۴ ) لخته شدن :
لخته شدن ناشی از قرار گرفتن ذره های باردار الکترولیت در بین ذره های کلوییدی و کاهش دافعه بین آنهاست. کاهش این دافعه در نهایت به گرد هم آیی ذره های کلوییدی و انعقاد آنها می انجامد.
   صابون و نقش امولسیون کنندگی آن

چرک لباس و پوست بدن بیشتر از جنس چربی است. اما چربی با آب پاک نمی شود چون در آب نامحلول است. از صابون به عنوان یک امولسیون کننده که امولسیون پایداری از چرک در آب تشکیل می دهد، استفاده می شود. مولکول صابون دارای دو قسمت است یک قسمت ناقطبی و یک سر قطبی . به همین دلیل صابون هم در آب حل می شود و هم چربی را از پارچه یا پوست جدا می کند و به این ترتیب چرک را پاک می کند.    پاک کننده های غیرصابونی

در این پاک کننده ها به جای گروه کربوکسیل (-CO2 - ) صابون گروههای دیگری از جمله گروه سولفانات ( SO3- - ) به کار رفته است و حسن آن در این است که در آبهای سخت هم به خوبی کف می کند.  

 

پاک کردن لکه های لباس در خشک شویی ها

 

در خشک شویی ها برای از بین بردن لکه های روغن و چربی از حلالی به نام تتراکلرو اتن استفاده می شود. اشتعال ناپذیری ، فرار بودن و امکان استفاده ی دوباره از ویژگی این حلال است. در این عمل ابتدا لکه شل می شود سپس با فشار زیاد برداشته می شود.  کروماتو گرافی

کروماتوگرافی روشی برای جدا سازی است که اساس آن «متفاوت بودن سرعت اجزای یک مخلوط به هنگام عبور از یک ماده » است. در همه روشهای کروماتوگرافی دو فاز وجود دارد. یکی از فازها بدون حرکت است ( فاز ساکن) و فاز دیگر پیوسته جریان دارد (فاز متحرک).    کروماتوگرافی کاغذی :

در این روش فاز ساکن ، قطعه ای از کاغذ صافی است . یک یا چند قطره از محلول را در انتهای کاغذ صافی می چکانند (لکه گذاری) و بعد از خشک شدن قطره ها ، کاغذ را از قسمت لکه گذاری شده در حلال مناسبی فرو می برند. بدون اینکه لکه وارد حلال شود. حلال هم زمان با حرکت خود در طول کاغذ مواد را از لکه حل کرده با خود به بالا می برد. معمولاً هر جزء با سرعت متفاوتی نسبت به بقیه بالا می رود.    کروماتوگرافی ستونی :

در این روش یک ستون شیشه ای یا پلاستیکی را با ماده جامدی مانند آلومینیوم اکسید ( فاز ساکن) پر می کنند و با حلالی مانند هگزان (فاز متحرک) می پوشانند. مقدار کمی از مخلوط در حلال حل شده ، از بالا وارد ستون می شود. اجزای مخلوط در بالای ستون جذب فاز ساکن می شوند. سپس حلال تازه را پیوسته و از بالا روی ستوان می ریزند.

حلال ، با عبور از میان ستون اجزای مخلوط را با خود حمل می کند. سرعت حرکت اجزا مخلوط به میزان چسبندگی آنها به فاز ساکن بستگی دارد. به این ترتیب ماده ای که چسبندگی کمتری دارد، سریعتر از ستون خارج می شود و به ترتیب اجزا یکی یکی از ستون توسط حلال خارج می شوند. اگر فاز ساکن یک ماده با توانایی مبادله یون باشد کروماتوگرافی مبادله گر یون نامیده می شود.
   سوالات

1- مولالیته یک محلول 5/0 M ساکاروز را تعیین کنید در صورتی که جرم حجمی این محلول برابر gml-1 1/0638 باشد. (جرم مولی ساکاروز برابر 40/342 g.mol-1 می باشد)
پاسخ 5601/0 mol . kg -1
   2- اگر ، Nacl g5 درH2O g۲۵ حل شده باشد و جرم حجمی محلول برابر gml -1 ۱/۱۲ باشد، مولاریته محلول را حساب کنید.

NaCL = ۵۸/۴۴ g ml -1
پاسخ ۳/۲ mol . L -1
   3- برای تهیه 2/5 لیتر محلول پتاسیم پرمنگنات M 0/12 چند گرم KMno4 لازم است ؟
(جرم مولی KMno4 برابر 158g.mol -1 می باشد)

پاسخ 4/47 g    4- چند مول Ag+ را در ml ۲۵ محلول AgNO3، M 0/75 وجود دارد؟

پاسخ ۰۱۹/0 Mol    5- محلول آهن ( ۳) نیترات با مولاریته 65/0 M و محلول آمونیوم کربنات با مولاریته 5/1 M در اختیار است.
الف ) معادله یونی واکنش انجام شده را بنویسید.
ب ) اگر 200 ml از هر یک دو محلول را در یک ظرف با هم ترکیب کنیم چند گرم رسوب از نظر تئوری بدست می آید؟
ج ) مولاریته یون واکنش دهنده ی اضافی چقدر است؟

1)(2Fe +3 (ag) + 3 Co3 -2 (ag) ===> Fe 2 (co3) 3 (s
2) 19 g
3) 0/263 M
   6- محلولی شامل g۱ اتانول (C2H2OH) در 100g آب است . حجم این محلول ۱۰۱ ml می باشد. مولاریته ، درصد حجمی و مولاریته محلول را تعیین کنید.
جرم مولی اتانول = 07/46 g.ml-1

پاسخ 215/0 M و % 0/99 و 0/217 m    7- کدامیک از دو حلال آب یا کربن تتراکلرید را برای انحلال و ترکیبهای زیر انتخاب می کنید؟

الف ) CS2
ب) CH3 _ (CH2)10 _ CH2 OH
ج) C6 H6
د) CH3 _ C _ OH
   8- انرژی حاصل از آب پوشی CSI را محاسبه کنید در صورتی که ΔH انحلال برابر 33KJ.mol باشد و انرژی شبکه بلوری 604kj.mol باشد.

9- توضیح دهید چرا بیشتر جامدها در دمای بالاتر بهتر در آب حل می شوند؟

 

 
نوشته شده در پنجشنبه سوم آذر 1390ساعت 16:59 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

سال جدید تحصیلی بر شما دانش آموزان و همکاران محترم مبارک باد .

 

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان

نوشته شده در یکشنبه سوم مهر 1390ساعت 16:57 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

معلم

فرا رسیدن هفته معلم را به همه همکاران محترم و فرهیخته  تبریک عرض می کنم .

نوشته شده در چهارشنبه هفتم اردیبهشت 1390ساعت 21:30 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

ask eid
نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم اسفند 1389ساعت 13:40 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

sal new

دومین جلسه گروههای آموزشی گروه شیمی مورخه 24/12/89در محل سالن جلسات آموزش و پرورش شهرستان دالاهو با حضور همکاران محترم گروه شیمی برگزار گردید

 در این جلسه دالایل افت تحصیل دانش آموزان در نیمسال اول مورد برررسی و تبادل نظر قرار گرفت

همچنین در این جلسه بر اهمیت مرحله دوم مسابقات منطقه ای شیمی در زمینه کاریکاتور و دست سازه های دانش آموزان تاکید گردید در ادامه تاریخ برگزاری نمایشگاه به مناسبت سال جهانی شیمی اعلام گردید

در ادامه جلسه پاره ای از مسائل شیمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت

با تشکر از کلیه همکاران گروه شیمی خانمها نظری و یادگاری ، آقایان صفری و بیگلری و آرزوی سالی خوب  برای آن بزرگواران    

نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم اسفند 1389ساعت 13:29 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

 این آزمایش کافئین از برگ چای جداسازی خواهد شد . کافئین دارای فرمول مولکولی زیر می باشد :

کافئین

مشکل عمده در این جداسازی این است که کافئین تنها ترکیب موجود در برگ چای نیست و سایر ترکیبات طبیعی نیز همراه کافئین وجود دارند . کافئین فقط 3 الی 5 درصد برگ خشک چای را تشکیل می دهد . کافئین در 80 درجه سانتیگراد به اندازه 18 گرم در 100 میلی لیتر آب حل می گردد و در 20 درجه سانتیگراد به اندازه 2/2 گرم در 100 میلی لیتر آب محلول می باشد ، همین ترکیب در 100 میلی لیتر کلروفرم به میزان 18 گرم حل می گردد . قسمت عمده برگ چای سلولز است ، که بسپاری ( پلیمری ) از گلوکز می باشد . سلولز در آب نامحلول است ، ولی کافئین در آب کم و بیش محلول است . لذا حضور سلولز مشکلی در روند جداسازی و استخراج ایجاد نمی کند . تانن ها نیز در داخل برگ چای وجود دارند و در آب محلول هستند . تانن ها ترکیبات فنولی هستند که دارای وزن مولکولی 300 الی 5000 می باشند . تانن ها به دو دسته قابل هیدرولیز و غیر قابل هیدرولیز تقسیم می شوند . دسته اول در اثر هیدرولیز ، تولید گالیک اسید و گلوکز می کنند .

واکنش هیدرولیز تانن :

گروه دیگالوئیل موجود در ساختمان تانن ها دارای ساختار زیر می باشد :

دسته دوم تانن ها بسپارهای متراکمی از کاتچین هستند . که ساختار کاتچین را در شکل زیر مشاهده میکنید :

تانن ها به دلیل داشتن گروههای فنولی ، و گالیک اسید به دلیل داشتن گروه کربوکسیل ، با کلسیم کربنات ( باز ) واکنش می دهند و تولید نمکهای کلسیم مربوط را می کنند .

روش کار جداسازی کافئین از برگ چای :

20 گرم چای خشک ، 10 گرم کلسیم کربنات و 150 میلی لیتر آب را داخل یک بالن 500 میلی لیتری ریخته و 25 دقیقه بجوشانید . سپس مخلوط حاصل را به صورت داغ با قیف بوخنر یا قیف معمولی صاف کرده و جامد را دور بریزید . در صورتی که محلول زیر صافی دارای ذرات جامد باشد ، عمل صاف کردن را تکرار کنید . ( در صورت لزوم برای جذب ناخالصی های رنگی از ذغال فعال استفاده کنید . ) سپس محلول حاصل را دو مرتبه ، هر بار با 20 میلی لیتر دی کلرومتان استخراج کنید . فاز آلی را جدا کرده و با استفاده از کلسیم کلرید یا منیزیم سولفات بی آب آن را خشک کنید . آنگاه حلال آن را تبخیر کرده ( بهتر است تقطیر شود ) و جامد باقیمانده ( کافئین ) را خارج و جمع آوری کنید .

نوشته شده در سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 20:5 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

برگزاری مسابقه ازمایشگاهی مرحله ی منطقه ای شیمی
 
مسابقه شیمی در سطح منطقه با حضور 5 برگزیده منطقه امروز یکشنبه مورخه 24 بهمن ماه  در محل دبیرستان فاطمیه برگزار گردید
ضمن تشکر از مدیریت و معاونت دبیرستان فاطمیه و کلیه همکاران شیمی منطقه، نفر برگزیده  پس از دو مرحله امتحانی کتبی و عملی انتخاب گردید .
نفر منتخب جهت مرحله استانی آقای همایون نجفی  می باشد
با آرزوی موفقیت برای ایشان
  

نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم بهمن 1389ساعت 21:4 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

barfi

 

طبیعت زیباست ، پر از شگفتی و زیبایی

adam

 

fgghg

نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم بهمن 1389ساعت 20:53 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

 

یک دوره  مسابقه علمی شیمی در سطح منظقه دالاهو با حضور 15 نفر از منتخبان مدارس در سطح مدارس شهرستان دالاهو برگزار گردید .  ضمن تشکر از کلیه همکاران گرامی و تمامی شرکت کنندگان در این مسابقه که بی شک از بهترینهای منطقه بوده اند اسامی برگزیدگان جهت شرکت در مسابقه استانی به شرح زیر می باشد:

- فاطمه اصحابی

- امیر  اسپهبدی

-  نسرین کریمی

 

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 17:49 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

ghhg

مسابقه خاطره نویسی

به مناسبت سال جهانی شیمی در شهرستان دالاهو مسابقه تحت عنوان یک خاطره از کلاس شیمی یا آزمایشگاه شیمی برگزار گردیدضمن تقدیر و تشکر از مدیریت محترم آموزش و پرورش آقای پروانه و معاونت محترم آقای عدالت پرور و کارشناسی گروههای آموزشی آقای مهرابی و  تمامی همکاران  شیمی آقایان صفری و بیگلری و خانم نظری که صمیمانه ما را در این مسابقه یاری نمودند  و تقدیر از تمامی شرکت کنندگان، برندگان به شرح ذیل اعلام می شوند.

نفرات اول سپیده امیری و نرگس قنبری

نفرات دوم پریسا کاکایی زاده ,مهسا شیرویی

نفرات سوم  ندا صادقی و حدیث زالئی

لازم به تذکر است در آینده مسابقه های کاریکاتوری از شیمی و ساخت وسایل کمک آموزشی شیمی  برگزار

 خواهد شد 

نوشته شده در شنبه دوم بهمن 1389ساعت 21:21 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟

23456

توده ذرات ریز، به طور معمول در کنار هم خنثی هستند. اما به محض برخورد صاعقه،‌ با جریان یافتن بار الکتریکی درون ابر ذرات، این ذرات باردار شده و باعث تخلیه الکتریکی می‌شوند.

 gfhh

یکی از سوال‌هایی که مدت‌ها در فیزیک بی‌جواب مانده،‌ این است که چگونه ابری از ذرات می‌تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد و در موارد برخورد صاعقه باعث تخلیه بار الکتریکی آن بشود.

 

بر اساس مشاهدات، وقتی ذرات ماسه یا سایر ذرات ریز به هم می‌رسند، به نوعی بار الکتریکی تولید می‌کنند،‌ گاهی از این طریق در طوفان‌های غبار یا غبار برخاسته از خاکستر آتشفشان‌ها،‌ تخلیه بار صاعقه دیده می‌شود.

 atash

چگونگی این رویداد تا مدت‌ها برای دانشمندان یک معما بود. اما مطالعه جدیدی نشان داده که درست مانند حرکت بار الکتریکی درون ابر، در هنگام برخورد صاعقه با توده‌های ذرات ریز، بار مثبت رو به پایین جریان می‌یابد و بار منفی رو به بالا.

 

به گزارش وایرد، این یافته جدید می‌تواند در بسیاری مسائل عملکردی کمک کننده باشد. برای مثال در چسبندگی ذرات غبار باردار به صفحه‌های خورشیدی و یا در تخلیه بار الکتریکی‌های خطرناکی که گاهی هنگام فرود هلیگوپتر در صحرا اتفاق می‌افتد.

 

به گفته هانس هرمان، محقق مواد در زوریخ، ابرهای غبار در سیلوهای نگهداری دانه‌ها و حبوبات و در صنعت داروسازی مشکل ایجاد می‌کند و گاهی باعث روی دادن انفجار در آن‌ها می‌شود.

 aaaa

هرمان وقتی به این موضوع علاقه‌مند شد که زدن صاعقه به تپه‌های شنی را تماشا می‌کرد. وی در این باره می‌گوید: «فکر کردم معمولا وقتی ذرات به هم می‌رسند خنثی می‌شوند. پس چه طور ممکن است که بار الکتریکی در این ذرات این طور زیاد شود؟»

 

هرمان برای رسیدن به پاسخ به اتفاق همکارانش یک مدل طراحی کرد. بر اساس این مدل، ذرات قبل از برخورد صاعقه خنثی هستند اما تحت تاثیر زمینه الکتریکی محیط،‌ قطبی‌شده‌اند؛‌ قطب منفی رو به بالا و قطب مثبت رو به پایین (نسبت به زمین). به محض برخورد، ذرات یکدیگر را خنثی می‌کنند اما تا از هم جدا می‌شوند، هر کدام مجددا قطبی می‌شوند و این بار، بار الکتریکی بیشتری دارند.

 

پژوهشگران با مدل‌های رایانه‌ای و آزمایش روی ذرات مختلف به آزمودن فرضیه خود پرداختند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که این فرایند به اندازه ذرات هم بستگی دارد، ذرات کوچک‌تر بیشتر بار منفی می‌گیرند و ذرات بزرگ‌تر بیشتر بار مثبت.

 

برای جلوگیری از جریان یافتن بار الکتریکی در میان ابری از ذرات، یک مانع لازم است که برای مثال باعث شود برخی ذرات بار مثبت بگیرند و برخی دیگر بار منفی.

 

فرضیه ذراتی که از نظر اندازه با هم یکی نباشند،‌ در این شرایط ممکن است جواب بدهد. در مورد ذرات هم‌اندازه هم، دست کم این فرضیه به یک سوال دیرینه جواب می‌دهد.

 

با این که معماهای بسیار در این مورد باقی مانده است، ‌مانند این که زمینه الکتریکی محیط از کجا می‌آید.

 

اما این پژوهشگران از نتیجه کار خود بسیار خرسندند و آن را آغازی برای حل بسیاری مسائل و مشکلات کاربردی می‌دانند.

 

منبع:خبر آنلاین

 

 

نوشته شده در سه شنبه هفتم دی 1389ساعت 14:12 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

سال 2011 سال جهاني شيمي

اتیوپی، کشور ارائه‌دهنده پیش‌نویس قطعنامه فوق بوده و در آن درخواست کرده است در سال جهانی شیمی، از دستاوردهای شیمی و نقش مهم آن در بهبود وضع بشر تجلیل شود. این نامگذاری، توجه بیشتری را به دهه سازمان ملل با عنوان «دهه آموزش توسعة پایدار» (2014-2005) معطوف می‌کند. فعالیتهای ملی و بین‌المللی که طی سال 2011 انجام می‌شود بر اهمیت شیمی در حفظ و پایداری منابع طبیعی تأکید می‌کند. علم شیمی برای درک صحیح کیهان اساسی است. افزون بر آن، نقل و انتقالات و تغییرات مولکولی عامل اصلی تولید مواد غذایی، دارو، سوخت و فهرست بی‌شماری از تولیدات و تولید ثانوی می‌باشد. طی سال2011، جهان هنر و دانش شیمی و مساعدت بنیادین آن به دانش بشری، به حفظ محیط زیست و به توسعه اقتصادی را گرامی می‌دارد.

 

پروفسور جونگ‌  ‌لی جین، استاد و مدیر «اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی» (IUPAC) اعلام کرده است: «سال جهانی شیمی شکوفایی بیشتر علم شیمی را در سطح جهانی در پی دارد. علمی که زندگی و آینده ما بر آن استوارست. ما امیدواریم قدردانی و درک عمومی از شیمی گسترش یابد، علاقة عمومی به علوم بالاتر برود و شفقت نسبت به آیندة خلاق شیمی فراگیر شود.»

 

مدیرکل (سابق) یونسکو، کوئیچیرو ماتسورا اعلام کرده است:«من از این فرصت بزرگداشت شیمی که یکی از دانش‌های پایه‌ای و اساسی است استقبال می‌کنم» وی اضافه نمود: «ارتقای آگاهی عمومی دربارة شیمی بیش از پیش از نظر چالش‌های توسعة پایدار اهمیت یافته است» قطعاً شیمی در بسط منابع انرژی جایگزین و در تغذیة جمعیت رو به رشد جهان نقش اساسی دارد».

 

سال 2011 که مصادف با صدمین سال دریافت جایزة نوبل در شیمی توسط ماری اسکلودوسکا کوری است، فرصتی فراهم خواهد آورد تا از مساعدت زنان به علم شیمی قدردانی شود. این سال همچنین صدمین سالگرد تأسیس انجمن بین‌المللی محافل مربوط به شیمی (IACS) است که چند سال بعد به اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC) تغییر ماهیت یافت. دو نهاد مذکور با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای موجود مبتنی بر روابط و همکاریهای بین شیمیدان‌ها تأسیس شد و از طریق بکاربردن ادبیات غیرمولکولی ادامه مسیر داد.

 

شورای اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی طرحی را در سال 2007 برای نامگذاری سال 2011 به عنوان سال جهانی شیمی تصویب کرد. کمتر از یکسال بعد، شورای اجرایی یونسکو در یک اقدام توصیه‌ای فراگیر، تصویب پیش‌نویس قطعنامة پیشنهادی اتیوپی را مطرح و موافقت خود را برای حمایت از تلاش‌هایی که منجر به اعلام رسمی مجمع عمومی سازمان ملل در این باره شد ابراز نمود و پس از آن سال 2011 به عنوان سال جهانی شیمی نامگذاری شد.

 

اتحادیة بین‌المللی شیمی محض و کاربردی در سال 1919 توسط شیمیدانان در بخش‌های دانشگاهی و در صنعت تأسیس گردید. اتحادیة فوق بیش از نود سال در امر گسترش ارتباطات بین‌المللی برای علوم شیمی و یکپارچه‌ساختن شیمی در بخش‌های دانشگاهی، صنعتی و عمومی و با هدف «شیمی به زبان یکسان»، عملکردی موفقیت‌آمیز داشته است. IUPAC به عنوان جایگاه تبیین فهرست واژگان علم شیمی و اصطلاحات خاص شیمی، شیوه‌های استاندارد اندازه‌گیری، اوزان اتمی و غیره در جهان شناخته شده است. اتحادیه مذکور در سالهای اخیر، در برگزاری طیف وسیعی از کنفرانس‌ها و طرح‌های تدوین شده در جهت ارتقا و جهت‌دهی پیشرفت‌های نوین شیمی و در مساعدت به زمینه‌های آموزش و درک عمومی از این علم پیشقدم بوده است.

منبع:www.irysc.com

 

نوشته شده در جمعه سوم دی 1389ساعت 11:4 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

جلسه انتخاب سرگروه درس شيمي دوشنبه مورخه 23/3/90 در  شهرستان دالاهو برگزار گرديد در اين

جلسه آقاي صفري و خانم يادگاري کانديد شده و راي گيري برگزار گرديد .


در ادامه از تلاش يکساله همکاران گروه شيمي تقدير و تشکر به عمل آمد.

نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم خرداد 1390ساعت 13:53 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

موردخواص عنصرهاو ارتباط انها بررسی های دقیق تری:start انجام دادندودر سال 1869م به این نتیجه رسیدند که خواص عنصرها تابعی تناوبی از جرم انهاست. به این معنا که اگر عنصرها را به ترتیب افزایش جرم اتمی مرتب شوند نوعی تناوب در انها اشکار میگرددوپس ازتعداد معینی از عنصرها عنصرهایی با خواص مشابه خواص پیشین تکرار می شوند . مندلیف در سال 1869 بر پایه ی قانون تناوب جدولی از 63عنصر شناخته شده ی زمان خود منتشر کرد .در فاصله ی بین سالهای 1869 تا 1871م مندلیف هم مانند لوتار میر با بررسی خواص عنصرها و ترکیب های انها متوجه شد که تغییرهای خواص شیمیا یی عنصرها مانند خواص فیزیکی انها نسبت به جرم اتمی روند تناوبی دارد.از این رو جدول جدیدی در 8 ستون و12سطر تنظیم کرد.او با توجه به نارسایی های جدول نیو لندز ولوتار میر و حتی جدول قبلی خود جدولی تقریبابدون نقص ارایه دادکه فراگیر وماندنی شد. شاهکارهای مندلیف در ساخت شهرک عناصر: روابط همسایگی:دانشمندان پیش از مندلیف در طبقه بندی عناصر هر یک را جداگانه و بدون وابستگی به سایر عناصر در نظر می گرفتند.اما مندلیف خاصیتی را کشف کرد که روابط بین عنصرها را به درستی نشان میدادو ان را پایه تنظیم عناصر قرار داد. وسواس وی:او برخی از عناصر را دوباره بررسی کرد تا هر نوع ایرادی را که به نادرست بودن جرم اتمی از بین ببرد.در برخی موارد به حکم ضرورت اصل تشابه خواص در گروهها را بر قاعده افزایش جرم اتمی مقدم شمرد. واحدهای خالی:در برخی موارد در جدول جای خالی منظور کردیعنی هر جا که بر حسب افزایش جرم اتمی عناصر باید در زیر عنصر دیگری جای می گرفت که در خواص به ان شباهتی نداشت ان مکان را خالی می گذاشتو ان عنصر را در جایی که تشابه خواص رعایت میشد جای داد.این خود به پیش بینی تعدادی ا زعنصرهای ناشناخته منتهی شد. استقبال از ساکنان بعدی:مندلیف با توجه به موقعیت عنصرهای کشف نشده و با بهره گیری از طبقه بندی دوبرایزتوانستخواص انها را پیش بینی کند.برای نمونه مندلیف در جدولی که در سال 1869 تنظیم کرده بودمس و نقره وطلا را مانند فلزی قلیایی در ستون نخست جا داده بود اما کمی بعد عناصر این ستون را به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم کرد.سپس دوره های نخست و دوم و سوم هر یک شامل یک سطر و هر یک از دوره های چهارم به بعد شامل دو سطر شده وبه ترتیب از دوره های چهارم به بعد دو خانه اول وشش خانه اخر از سطر دوم مربوط به عناصر اصلی ان دوره و هشت خانه باقی مانده ی سطر اول و دو خانه اول سطر دوم مربوط به عناصر فرعی بود ساخت واحد مسکونی هشتم:مندلیف با توجه به این که عناصراهن وکبالت ونیکل وروتینیم ورودیم وپالادیم واسمیم وایریدیم وپلاتینخواص نسبتا با یکدیگر دارند این عناصر را در سه ردیف سه تایی و در ستون جداگانه ای جای دادو به جدول پیشین خود گروه هشتم ا هم افزود در ان زمان گازهای نجیب شناخته نشده بوداز این رودر متن جدول اصلی مندلیف جایی برای این عناصر پیش بینی نشد. پس از ان رامسی و رایله در سال 1894 گاز ارگون را کشف کردند و تا سا ل 1908 م گازهای نجیب دیگرکشف شد و ظرفیت شیمیایی انها 0 در نظر گرفته شدو به گازهای بی اثر شهرت یافتند اسانسور مندلیفبه سوی اسمان شیمی :جدول مندلیف در تنظیم و پایدار کردن جرم اتمی بسیاری از موارد مندلیفنادرست بودن جرم اتمی برخی از عناصر را ثابت و برخی دیگر را درست کرد .جدول تناوبی نه تنها به کشف عنصرهای ناشناخته کمک کرد بلکه در گسترش و کامل کردن نظریه ی اتمی نقش بزرگی بر عهده داشت و سبب اسان شدن بررسی عناصر و ترکیب های انها شد. مجتمع نیمه تمام:جدول تناوبی با نارسایی هایی همراه بود که عبارتند از : 1-جای هیدروژن در جدول بطور دقیق مشخص نبود .گاهی ان را بالا ی گروه فلزهای قلیایی و گاهی بالای گروه های گروه هالوژن ها جا میداد. 2-در نیکل و کبالت که جرم اتمی نزدیک به هم دارند خواص شیمیایی متفاوت است و با پایه قانون تناوبی ناسازگاری دارد. 3-کبالت را پیش از نیکل و همچنین تلور را پیش از ید جای داد که با ترتیب صعودی جرم اتمی هم خوانی نداشت .با پیش رفت پژوهش ها و با کشف پرتوایکس و عنصرهاو بررسی دقیق طیف انها عدد اتمی کشف و اشکار شد و عناصر بر حسب افزایش عدد اتمی مرتب و نار سایی های جزیی موجود در جدول مندلیف از بین رفت .زیرا تغییرات خواص عناصر نسبت به عدد اتمی از نظم بیشتری برخوردارست تا جرم اتمی انها . 4سال پس از نشر جدول مندلیف بوابو در ات به روش طیف نگاری اکا الومینیوم را کشف کرد و گالیم نامید و 4 سال بعد نیلسون اکا بور را کشف کرد و اسکاندیم نامید و هفت سال بعد ونیکلر هم اکا سیلسیم را از راه تجربه طیفی کشف کرد و ان را ژرمانیم نامید. تغییرات خواص عناصر در دوره ها و گروههای جدول: 1-تغییرات شعاع اتمی :در هر گروه با افزایش عدد اتمی شعاع اتمی افزایش می یابد ودر هر دوره با افزایش عدد اتمی شعاع اتمی به تدریج کوچکتر می گردد. 2-تغییرات شعاع یونی :شعاع یون کاتیون هر فلز از شعاع اتمی ان کوچکتر و شعاع هر نا فلز از شعاع اتمی ان بزرگتر است.به طور کلی تغییرهای شعاع یونی همان روند تغییرات شعاع اتمی است. 3-تغییرات انرژی یونش: در هر دوره با افزایش عدد اتمی انرژی یونش افزایش می یابد و در هر گروه با افزایش لایه های الکترونی انرژی یونش کاهش می یابد. 4-تغییرات الکترون خواهی :در هر دوره با افزایش عدد اتمی انرژی الکترونخواهی افزایش می یابدودر هر گروه با افزایش عدد اتمی اصولا انرژی الکترون خواهی از بالا به پایین کم می شود . 5-تغییرات الکترونگاتیوی:در هر دوره به علت افزایش نسبتا زیا د شعاع اتمی الکترونگاتیوی عناصر کم میشود و در هر دوره به علت کاهش شعاع اتمی الکترونگاتیوی عناصر افزایش می یابد . 6-تغییرتعدادالکترونهای لایه ظرفیتوعدد اکسایش:در هر دوره از عنصری به عنصر دیگریک واحد به تعداد الکترون ها ی ظرفیت افزوده میشود و تعداد این الکترونها و عدد اکسایش در عنصرهای هر گروه با هم برابرند. 7-تغییرات پتانسیل الکترودی :در ازای هردوره با افزایش عدد اتمی توانایی کاهندگی عنصرها کاهش می یابد و توانایی اکسیدکنندگی انها افزایش می یابد .از این روفلزهایی که در سمت چپ دوره ها جای دارندخاصیت کاهندگی ونا فلزهایی که در سمت راست دوره ها جای دارندتوانایی اکسید کنندگی دارند.در موردعناصر یک گروه توانایی اکسید –کنندگی با افزایش عدد اتمی وپتانسیل کاهش می یابد. 8-تغییرات توانایی بازی هیدروکسید:توانایی بازی هیدروکسیدعناصر در گروهها ازبالا به پایین افزایش می یابد اما در دوره از سمت چپ به راست رو به کاهش است. 9-تغییرات دما وذوب یا جو ش:در هر دوره دمای ذوب و جوش تا اندازه ای به طورتناوبی تغییر می کند ولی این روندمنظم نیست و در موردعناصرگروهها نیز روندواحدی وجود ندارد.منبع پارست
نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم خرداد 1390ساعت 15:54 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

نمایشگاهی از آثار دانش آموزان در شهرستان دالاهو به مناسبت سال جهانی شیمی برگزار

گردید .این نمایشگاه با موضوع کاریکاتور و دست سازه های شیمی در محل دبیرستان عصمتیه

برگزار گردید .در پایان از دانش آموزان منتخب قدردانی  توسط خانم الماسپور مدیزیت محترم

دبیرستان عصمتیه قدردانی به عمل آمد.

1315

نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم خرداد 1390ساعت 13:35 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

دید کلی

قورباغه هایی که درباره آن صحبت می‌کنیم، از غده‌های پوستی خود ، زهر ترشح می‌کنند، رنگشان زرد و حتی قرمز است و در اکوادر زندگی می‌کنند.‏

تصویر

مکانیسم عمل قورباغه

این قورباغه‌های زهرپاش که در چندین خانواده رده بندی شده‌اند، با رنگهایشان خود را از ‏‏آسیب شکارگران در امان می‌دارند و در واقع ، با رنگ فریبنده به شکارگران هشدار می‏‏دهند که به سراغ آنها نروند. زهر موجود در بدن قورباغه ، فیلوباستی تریبیلیز تا حدی ‏زیاد ‏است که می‌تواند 20000 موش یا 20 انسان را بکشد. حتی تماس با این ‏قورباغه برای ‏انسان کشنده است.

مردم بومی کلمبیا ، هنگام شکار از زهر این قورباغه استفاده می‌کنند و آن را به ‏‏تیر و کمان خود می‌مالند.

بررسی و اکتشاف دانشمندان

در سال 1974 دانشمندان با بررسی زهر قورباغه زرد و کوچک ‏‏اپیپدو باستی تری کولور در یافتند که آلکالویید موجود در زهر این قورباغه ، مانند ‏داروی ‏مخدر ، واکنشی درد زدایی را در موشهای آزمایشگاهی ایجاد می‌کند. دانشمندان با مسایل زیادی روبرو بودند. حتی پس از جمع آوری 750 قورباغه ، فقط ‏500mg ‏‏زهر جمع آوری کردند. نمی‌دانستند عامل فعال این زهر چیست و بدتر از آن این قورباغه‌ها از گونه‌های حفاظت شده محسوب می‌شدند.

مشکلات دانشمندان به همین حالت ‏‏باقی بود تا اینکه در اوایل دهه 1990 روشهای
تجزیه‌ای پیشرفته ای بوجود آمد که با ‏‏استفاده از آنها مشخص شد که عامل فعال زهر این قورباغه ، ترکیبی است که آن را اپی ‏‏باتیرین نام نهادند (بر گرفته از نام علمی این قورباغه).‏

تصویر

ساختار اپی باتیرین

اپی باتیرین ساختاری شبیه به نیکوتین دارد و از طریق فعالسازی گیرنده استیل ‏کولین ‏نیکوتین عمل می‌کند و بدین ترتیب مانند مورفین که از راه گیرنده دیگری ‏عمل می‌کند، ‏اعتیاد آور نیست. اپی باتیرین ، در تسکین درد حیوانات 200 بار قوی‌تر از مورفین است.‏

تشکیل اپی باتیرین در بدن قورباغه

قورباغه‌های آزمایشگاهی ، اپی باتیرین تولید نمی‌کنند. بنابراین ، می‌توان نتیجه ‏گرفت ‏که فقط قورباغه‌ها در زیستگاههای طبیعی خود که از حشرات (مانند مورچه) ‏و گیاهان ‏تغذیه می‌کنند، اپی باتیرین دارند. شیمیدانان راههایی را برای ساخت این ماده ‏در ‏آزمایشگاه پیدا کرده‌اند.‏

کاربردهای پزشکی اپی باتیرین

سمیت این ترکیب ، فراتر از آن است که مورد استفاده انسانی باشد. بنابراین شیمیدانان ‏‏صدها مولکول مشابه آنرا ساخته‌اند. یکی از آنها یعنی ‏R‏ ـ 5 (2ـ آزیترینیل متوکسی) ـ2ـ ‏‏کلرو پیریدین که به اختصار 594 ـ ‏ABT‏گفته می‌شود، نسبت به اپی باتیرین سمیت ‏‏بسیار کمتری دارد و درد زدایی موثری تلقی می‌شود. 594 ـ ‏ABT‏ در حال حاضر در ‏‏آزمایشگاههای بالینی بکار می‌رود و به نظر نمی‌آید اعتیاد آور باشد.
نوشته شده در جمعه نهم اردیبهشت 1390ساعت 13:38 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

دومین مرحله مسابقات شیمی تحت عنوان کاریکاتور و دست سازه های شیمی در شهرستان دالاهو  به جهت گرامیداشت سال جهانی شیمی برگزار گردید .ضمن تشکر از زحمات خانم نظری دبیر شیمی در برگزاری این مسابقه و آقای نبوی فر به عنوان داور مسابقه کاریکاتور و آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی برای این دو عزیز ،برندگان در دو بخش کاریکاتور و دست سازه به شرح زیر می باشد.

بخش کاریکاتور:

نفر اول ژاله دوستی - الناز قشقایی

نفر دوم حدیث مرادی

نفر سوم منا پاکزاد

بخش دست سازه :

نفر اول مریم قدیمی

نفر دوم  مهتاب حسینی

نفر سوم مهین ویسی

 درپایان از مساعدتهای مدیریت محترم آموزش و پرورش شهرستان دالاهو آقای پروانه و معاونت محترم آقای عدالت پرور و گروههای آموزشی آقای مهرابی تشکر می نمایم .ضمنا از آثار دانش آموزان نمایشگاهی در سطح منطقه برگزار گردید.

نوشته شده در سه شنبه ششم اردیبهشت 1390ساعت 16:7 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

مدل اتمی تامسون:

 ۱- الکترون ها که ذاراتی با بار منفی هستند درون فضای کروی شکل ابر گونه ای با بار الکتریکی مثبت پراکنده اند.

۲- اتمها در مجموع خنثی هستند، بنابراین مقدار بار مثبت فضای کروی ابرگونه با مجموع بار الکترونها برابر است.

۳- این ابر کروی جرمی ندارد و جرم اتم به تعداد الکترونهای آن بستگی دارد.

۴- جرم زیاد اتم از وجود تعداد زیادی الکترون در آن ناشی می شود.

این مدل به مدل کیک کشمشی یا هندوانه ای تامسون معروف گردید.

 

 

-- اشعه X یا اشعه مجهول :

وقتی دستگاه اشعه کاتدی شروع به کار می کند و آند توسط الکترونه بمباران می شود، اشعه ناشناسی با قدرت نفوذ بالا ایجاد می گردد که می تواند از جداره سخت لوله شیشه ای عبور نماید. این اشعه به دلیل نامرئی بودنش و قدرت نفوذ بالای آن در ابتدا از چشم دانشمندان دور ماند. ولی در سال 1895 ویلهلم رونتگن آلمانی (Wilholm Konrad Rontegen ) مشاهده کرد که وقتی دستگاه اشعه کاتدی مشغول به کار است، مواد فلوئورسانسی که در یک گوشه نسبتاً دوری قرار دارند، شروع به درخشیدن می نمایند. همین مشاهده کافی بود تا ذهن خلاق رونتگن پرده از یک کشف بزرگ بردارد.

 او با اعلام کشف اشعه ناشناس به بررسی ویژگی های این اشعه پرداخت.  

هنری موزلی (Henry Gwyn Jeffreys Moseley ) با آزمایش هایی که بر روی اشعه X انجام داد پی برد که طول موج اشعه تولید شده به جنس آند یا فلزی که در مقابل اشعه کاتدی قرار می گیرد بستگی دارد. مطالعات بعدی موزلی نشان داد که z همان عده بارهای مثبت در اتم است. که آنرا عدد اتمی نامیدند. از آن زمان به بعد شماره اتمها در جدول تناوبی مبنای علمی یافت.بنابراین عنصری که جای آن در جدول تناوبی خالی بود باید عنصری با عدد اتمی 21 باشد.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در سه شنبه نهم فروردین 1390ساعت 14:12 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

از میان ترکیبات آلی که خصلت بازی قابل ملاحظه ای دارند ( آنهایی که می توانند رنگ تورنسل را آبی کنند ) ، مهمترین آنها آمینها هستند . آمین دارای فرمول کلی RNH2 -  R2NH  یا R3N است که در آن R یک گروه آلکیل یا آریل می باشد . بر حسب شمار گروههای متصل به نیتروژن ، آمینها به سه دسته نوع اول ، نوع دوم و نوع سوم تقسیم می شوند . آمینهای مختلف از نظر خواص بنیادی شان ( قدرت بازی و هسته دوستی همراه آن ) شباهت زیادی به هم دارند . اما در بسیاری از واکنشهایشان ، فراورده های نهایی به تعداد اتمهای هیدروژن متصل به اتم نیتروژن بستگی دارد .

تستهای شناسایی آمینها :

1 ) pH محلول آبی و آزمون حلالیت :

چنانچه ترکیبی در آب محلول باشد ، با حل کردن مقداری از آن در آب ، محلول آبی آن را تهیه کرده و با کاغذ لیتموس pH آن را بررسی نمایید . چنانچه ترکیب آمین باشد ، قلیایی است و pH محلول بالاست . اگر در آب حل نشود ، آن را در محلول اتانول  - آب و یا دی اکسان – آب حل کرده و آزمون بالا را انجام دهید . آمینهای آلیفاتیک نوع اول ، دوم ، سوم و آمینهای آروماتیک نوع اول در محلول هیدروکلریک اسید 5 درصد محلول هستند . ترکیبی که در آب نامحلول بوده ولی در محلول هیدروکلریک اسید 5 درصد حل شود ، یک آمین است .

2 ) آزمون یا تست هینزبرگ ( Hinsberg Test ) :

به کمک این آزمون می توان آمین های نوع اول ، دوم و سوم را از هم تشخیص داد . این آزمون بر این اساس استوار است که آمینهای نوع اول و دوم با آرن سولفونیل هالیدها ترکیب شده ، تولید سولفون آمیدهای N – استخلافی می کنند . محصول این واکنشها ؛ سولفون آمید یک استخلافی ( از آمین نوع اول ) و سولفون آمید دو استخلافی ( از آمین نوع دوم ) می باشد . سولفون آمید یک استخلافی در محلول بازی انحلال پذیری دارد ، اما سولفون آمید دو استخلافی در محلول بازی حل نمی شود ، زیرا هیدروژن اسیدی ندارد . بنابراین در واکنش با باز نمی تواند نمک ( محلول ) تشکیل دهد . و آمینهای نوع سوم فاقد هیدروژنهای آمینو هستند ، بنابراین در این شرایط واکنش پذیری ندارند . این واکنشها در شکل زیر نشان داده شده اند .

واکنشهای تست هینزبرگ :

نکته : سولفون آمید برخی از آمینهای نوع اول ، نمک سدیم نامحلول دارند . که این امر ممکن است ناشی از مصرف اشتباه آمین نوع دوم به جای نوع اول باشد .

روش کار شناسایی آمینها ( هینزبرگ ) :

۱/۰ میلی لیتر از آمین مایع ( حدود 3 قطره ) یا 1/0 گرم آمین جامد و 2/0 میلی لیتر بنزن سولفونیل کلرید ( 4 الی 5 قطره ) و 5 میلی لیتر محلول سدیم هیدروکسید 10 درصد را در یک لوله آزمایش کوچک ریخته ، درب لوله را بسته و آن را به مدت 3 الی 5 دقیقه تکان دهید . سپس درب لوله را برداشته و در حالی که آن را تکان می دهید ، به مدت یک دقیقه بوسیله حمام بخار حرارت دهید . بعد لوله را سرد کرده و با کاغذ لیتموس آن را امتحان کنید . چنانچه محیط قلیایی نباشد ، محلول NaOH بیشتری بریزید ، تا بازی شود . می توانید به کمک 1 الی 2 میلی لیتر آب مقطر آن را رقیق کنید . اگر رسوب یا لایه روغنی ایجاد شود ، ممکن است سولفون آمید دو استخلافی تشکیل شده باشد ، و آمین مورد نظر یک آمین نوع دوم است . لایه روغنی یا رسوب را با سرریز کردن جدا کرده و حلالیت آن را در HCl غلیظ بررسی نمائید . ( سولفون آمید دو استخلافی در HCl غلیظ حل نمی شود . ) اگر پس از رقیق کردن رسوب یا لایه روغنی باقی نماند ،  با دقت به محلول ، HCl غلیظ اضافه کرده و با کاغذ pH آن را از نظر اسیدی بودن بررسی کنید . اگر رسوب تشکیل شود ، دلیل بر وجود سولفون آمید تک استخلافی است . یعنی مجهول آمین نوع اول است . اگر موارد ذکر شده مشاهده نشود ، یعنی واکنشی انجام نشود ، دلیل بر وجود یک آمین نوع سوم است .

3 ) آزمون نیتروس اسید یا نیترو اسید :

آزمون نیتروس اسید ( نیترو اسید ) برای شناسایی آمینهای مختلف از هم مورد استفاده قرار می گیرد . این واکنشها به تفکیک نوع آمین در قالب واکنشهای زیر نشان داده شده است .

واکنش آمینهای آروماتیک نوع اول :

واکنش آمینهای نوع دوم ( اعم از آلیفاتیک و آروماتیک ) :

واکنش آمینهای آلیفاتیک نوع سوم :

واکنش آمینهای آروماتیک نوع سوم :

روش کار شناسایی آمینها ( نیترو اسید ) :

حدود 50 میلی گرم از آمین جامد یا 3 قطره از آمین مایع را در 2 میلی لیتر هیدروکلریک اسید 3 نرمال ( می توان از HCl  ده درصد نیز استفاده کرد . ) حل کرده و محلول را ، در حمام یخ به دمای 0 الی 5 درجه سلسیوس برسانید و حدود 5 قطره محلول آبی سرد NaNO2 بیست درصد به آن اضافه کنید .

الف ) خروج فوری گاز بیرنگ دلالت بر وجود آمین نوع اول آلیفاتیک دارد .

ب ) تشکیل مایع یا روغن نامحلول زرد تا نارنجی دلیل بر وجود یک آمین آروماتیک یا آمین آلیفاتیک نوع دوم است . ( زرد کمرنگ یا نارنجی کمرنگ دلیل بر حضور آمین نوع دوم نیست . )

ج ) چنانچه محلول زرد رنگ شود ، این حالت دلالت بر وجود آنیلین دو استخلافی دارد که در موقعیت پارا استخلاف ندارد . با خنثی کردن مخلوط با NaOH ده درصد رسوب سبز رنگ به دست می آید .

د ) اگر گازی بیرنگ خارج نشود و محلول یا روغن زرد رنگ تشکیل نشود ، ممکن است یک آمین آروماتیک نوع اول وجود داشته باشد . در چنین مواردی چند قطره محلول سرد واکنش را به محلول سردی از 1/0 گرم β – نفتول در 4 میلی لیتر  NaOH ده درصد اضافه کنید . تشکیل رنگ نارنجی تا قرمز دلیل بر وجود آمین آروماتیک نوع اول می باشد .

ه ) چنانچه هیچ یک از واکنشهای اشاره شده صورت نگیرد ، در این صورت احتمالاً با یک آمین آلیفاتیک یا آمین آروماتیک نوع سومی که در موقعیت پارا استخلاف دارد روبرو هستیم .

4 ) آزمون سریع مس ( ll ) سولفات :

یکی از ساده ترین روشهایی که می توان از آن برای شناسایی آمین ها استفاده کرد ، استفاده از مس ( ll ) سولفات آبی است . مجاورت آمینها با این ماده باعث ایجاد واکنش شده و اغلب تولید کمپلکس های آبی رنگ تا سبز متمایل به آبی می کند . تولید کمپلکس و در نتیجه ایجاد رنگ دلیل بر مثبت بودن آزمون است . واکنش آمینها با مس ( ll ) سولفات را می توان به صورت زیر نوشت :

5 ) تهیه مشتق جامد برای آمینها :

سودمندترین مشتقات برای آمینهای نوع اول و دوم ، مشتق بنزآمید ، استامید و پاراتولوئن سولفون آمید است . متداولترین مشتق برای آمینهای نوع اول ، دوم و سوم مشتق پیکرات است . مفیدترین مشتق برای آمینهای نوع سوم مشتق متیودید است .

الف ) روش تهیه مشتق بنزآمید :

مقدار 5/0 گرم آمین را در 5 میلی لیتر پیریدین و 10 میلی لیتر بنزن حل کنید . قطره قطره ، 5/0 میلی لیتر بنزوییل کلرید به آن اضافه کرده و مخلوط را به مدت 30 دقیقه در دمای 60 الی 70 درجه سلسیوس در حمام آب ، گرم کنید . سپس محلول را در 100 میلی لیتر آب ریخته و لایه بنزنی و آبی را از هم جدا کنید . لایه آبی را یک بار با 10 میلی لیتر بنزن شستشو داده و لایه های بنزنی را با هم مخلوط کنید . سپس آن را ابتدا با آب و بعد با محلول سدیم کربنات 5 درصد بشویید و در مجاورت منیزیم سولفات ، خشک کنید . جسم خشک کننده را صاف کرده و بنزن را تقطیر کنید . پس از آنکه حجم به 3 الی 4 میلی لیتر رسید به مخلوط20 میلی لیتر هگزان اضافه کرده و جسم جامد تشکیل شده را صاف کنید .  

ب ) روش تهیه مشتق پیکرات :

2/0 گرم مجهول را در 5 میلی لیتر اتانول حل کرده و 5 میلی لیتر محلول اشباع پیکریک اسید در اتانول به آن اضافه کنید . محلول را حرارت دهید ، تا به جوش آید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود . رسوبات را با قیف بوخنر صاف کرده و با کمی اتانول سرد آن را بشویید .

 

نوشته شده در سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 20:9 توسط مهرنوش یادگاری ( گروهای آموزشی )| |

Design By : nightSelect.com